بهترین پارتیشن بندی در لینوکس

در سیستم‌های گنولینوکسی برخلاف سیستم‌های ویندوزی پارتیشن‌ها با نام‌های C ، D و... شناخته نمی‌شود. بلکه نام‌های مختلفی نظیر / ، /home و... دارند. حال این سوال برای شما پیش می‌آید، که چرا از این نوع پارتیشن‌بندی استفاده می‌کنند، پاسخ ساده است، علت این عمر قابلیت تفکیک ساده هر بخش و توان ذخیره‌سازی اطلاعات موجود در پارتیشن‌ها است.
بطور مثال:
شما در ویندوز پس از نصب چندین نرم‌افزار و بازی و صرف ساعت‌ها وقت بنا به شرایط به‌وجود آمده باید سیستم‌عامل خود را مجددا نصب نمایید، با این‌کار کلیه اطلاعات شما از بین خواهد رفت.
حال ممکن است بفرمایید، نرم‌افزارها و بازی‌های خود را در درایو‌های دیگری می‌ریزم و بعد از نصب دوباره مانند قبل کار می‌کنم، اما این‌روش گاهی عمل می‌کند و در اکثر موارد محتاج فایل‌های نصب شده در درایو C است که پاک کردید.
این یک اصل بود که خدمت دوستان عرض کردم، اما در واقعیت هرچیزی(هر پوشه‌ای) در گنولینوکس توانایی تبدیل شدن به یک پارتیشن را دارد.

پارتیشن‌های اصلی گنولینوکس:
درخلاصه‌ترین حالت در گنولینوکس ما دو پارتیشن باید داشته باشیم، یکی کمک‌حال حافظه(RAM) است و دیگری محل قرار‌گیری کلیه‌ی فایل‌های سیستم‌عامل شما می‌باشد.

پارتیشن / یا ریشه که root نیز گفته می‌شود:
در این پارتیشن کلیه‌فایل‌های سیستم‌عامل شما نظیر فایل‌های اجرائی برنامه‌ها، سرور ایمیل، سرور وب، بازی‌ها، برنامه‌ها، فایل‌های مولتی‌مدیا، اطلاعات شخصی و .... خواهد بود.

این پارتیشن می‌تواند سیستم‌فایل‌های زیادی را پشتیبانی نماید، از NTFS تا EXT4 اما بهترین سیستم‌فایل برای این پارتیشن EXT3 است، هرچند قدیمی‌تر از EXT4 می‌باشد ولی از نظر بازیابی اطلاعات شما می‌توانید به آن امیدوار باشید.

حجم پیش‌نهادی: درصورت استفاده از ساختار دو پارتیشن کلیه فضای دیسک سخت، اما اگر پارتیشن‌بندی پیشنهادی ما را انتخاب می‌فرمایید، تا 10 گیگابایت فضای کافی و عالی است.

پارتیشن Swap:
بدون اغراق می‌توان گفت برترین برگ برنده گنولینوکس نسبت به سیستم‌های ویندوزی استفاده از Swap بجای Pagefile است، این پارتیشن با سیستم‌فایلی هم‌نام خود، در سخت‌ترین شرایط رم بار پراسس‌های مرده یا زامبی را به دوش خود می‌کشد، تا سرعت سیستم در بهترین شرایط موجود حفظ شود.

این پارتیشن از سیستم‌فایل Swap استفاده می‌نماید و به هیچ‌وجه قابل بازیابی اطلاعات نیست(چون نیازی به اینکار هم نیست).


حجم پیش‌نهادی: 1.5 ، 2 تا 2.5 برابر میزان حافظه RAM شما می‌باشد.


مهمترین نکته در باب Swap:
سیستم‌فایل Swap در کلیه شرایط قادر به آدرس‌دهی بیش از 2گیگابایت نمی‌باشد، بنابراین زمانی‌که بیش از یک گیگابایت حافظه RAM دارید، باید از چندین سیستم فایل Swap استفاده نمایید.پارتیشن‌های پیشنهادی گنولینوکس:
همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم قابلیت تفکیک در گنو‌لینوکس بسیار جالب و کاربردی است(چون گنولینوکس در اصل یک سیستم‌عامل میزبان است.)

پارتیشن /home:
این‌پارتیشن مخصوص نگهداری کلیه اطلاعات نظیر: چینش دسکتاپ، فایل‌های مولتی‌مدیا و... چیز‌های شماست(نظیر بخش My Documents در سیستم‌های ویندوزی).

این پارتیشن نیز همانند ریشه قابلیت انطباق‌پذیری با کلیه سیستم‌فایل‌ها را دارد ولی سیستم‌فایل پیشنهادی ما EXT3 است.


حجم پیش‌نهادی: بیشترین حجم در رایانه شما در این پارتیشن است، چون محل نگهداری فایل‌های مولتی مدیای شماست.


پارتیشن /boot:
این پارتیشن مخصوص نگهداری اطلاعات بوت‌لودر شما نظیر گراب، بورگ و لیلو است، از آنجایی که حفاظت از اطلاعات بوت سیستم‌عامل شما نیز اهمیت بسزایی دارد پس این پارتیشن نیز پیش‌نهاد می‌شود.

در این پارتیشن نیز سیستم EXT3 پیش‌نهاد می‌شود.

حجم پیش‌نهادی: 100 تا 200 مگابایت کافی و عالی است، چون در بدترین شرایط از 30 الی 50 مگابایت فراتر نمی‌رود.

پارتیشن /var:
اگر شما دارای یک سرور هستید پس مطمئنا به اهمیت حیاتی پوشه /var آشنا هستید، بلی این پوشه محل ذخیره ایمیل‌ها و وب‌سرور آپاچی است.

پارتیشن باید با EXT4 بعلت سرعت بالاتر در بار‌گذاری فرمت شود.

این پارتیشن برای نصب در خانه اصلا پیش‌نهاد نمی‌شود.

حجم‌ پیش‌نهادی: بستگی به نوع مصرف شما دارد، درصورتی که دارای یک سرور کوچک هستید تا 2گیگابایت کفایت می‌کند.

پارتیشن /tmp:
مطمئنا به ارزش جداسازی پوشه فایل‌های مصرفی موقتی از فایل‌های اصلی و تاثیرات احتمالی بر فایل‌سیستم سایر پارتیشن‌ها واقف هستید، بلی پارتیشن tmp یک پارتیشن برای قرارگیری فایل‌های موقتی است.

این پارتیشن بعلت بی‌ارزش بودن بهتر است با EXt2 فرمت شود.

حجم پیش‌نهادی: دقت بفرمایید کلیه فایل‌های موقت در لینوکس بر دوش این پوشه است، اگر نیازمند رایت دیسک‌ها هستید پس باید حداقل به اندازه یک دیسک برای آن جا بگذارید، اما حجم پیش‌نهادی ما سقف DVD9 است که ما آن را 10گیگابایت در نظر می‌گیریم.


پارتیشن /usr:
محل قرارگیری کلیه(اکثر) فایل‌های اجرائی سیستم‌عامل شما این مکان جادوئی است، که برای مدیران سرور و کاربرانی که اینترنت کم‌سرعت دارند قبله لینوکسی آنان است.

این پارتیشن بعلت ارزش بالا با EXT3 فرمت شود.

حجم پیش‌نهادی: چون محل نگهداری فایل‌های شماست عموما از 1.5 گیگابایت فراتر نمی‌رود، اما شما برای بیمه شدن می‌توانید تا 4گیگابایت فضا دهید.
  • 84 کاربر این مقاله را مفید می دانند
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

فدورا، ردهت و سایر نسخه های لینوکس

فدورا نسخه ای از سیستم عامل لینوکس است که توسط شرکت ردهت پشتیبانی میگردد. این شرکت از سال 2003...

نصب Apache و پیکربندي آن بر روی سنتوس

نصب Apache و پیکربندي آن براي شروع ابتدا با استفاده از نرم افزار PuTTY با دسترسی root به سرور...

نصب PHP و پیکربندي آن بر روی سنتوس

نصب PHP و پیکربندي آن براي نصب PHP میتوانید از دستور زیر استفاده کنید : Yum Install PHP پس از...

نصب MySQL و پیکربندي آن روی سنتوس

نصب MySQL و پیکربندي آن براي نصب MySQl سرور میتوانید از دستور زیر استفاده کنید : Yum Install...

نصب و پیکربندي PhpMyadmin بر روی سنتوس

نصب و پیکربندي PhpMyadmin سادترین روش نصب PhpMyadmin به شرح زیر میباشد . ابتدا دستور زیر را...